Всі хочуть знати, як само посилання розподіляють вагу між сторінками. І поки ми пробуємо вгадати пропорцію, гуглбот вирегочує, читаючи, що «кожне вихідне посилання відбирає в донора 10–15% ваги»

Як запобігти витоку link juice (соку посилань) на сайті

Почнемо з того, що точної ваги сторінка не має, якщо не говорити про розмір завантажених ресурсів. Є значущість в порівнянні з іншими сторінками. Ця значущість (цінність, вага) передається між сайтами за допомогою гіперпосилань, тому що пошуковик сприймає посилання як голос на користь вебсторінки, яку цитують.

Пошукові системи вираховують важливість сторінки шляхом аналізу сотень чинників, багаторазово уточнюючи результат. От тільки кожна з них – Google, Bing та інші – робить це по-своєму, й точну формулу ваги ми ніколи не дізнаємось. Хоча відомо, що все починалося з цієї рекурентної формули рангу сторінки (не хочете пригадувати жах з дитинства –  тисніть сюди):

Формула PageRank (ваги сторінки)

де PR (A)PageRank сторінки A, а d – коефіцієнт загасання (≈ 0.85), який у формулі помножається на суму за всіма посиланнями на A.  Кожен доданок (дріб) – це частка від ділення рангу сторінки-донора Q  на кількість вихідних посилань з неї. Хоча вираз є часто згадуваним в інтернеті, Google навряд чи ним прямо користується. Інакше 10 «кишенькових» сайтів, посилаючись один на одного, могли б суттєво підвищити ранг окремих сторінок.

В тексті оновленого патенту PageRank наведено варіації першої формули, які оцінюють «відстань» від A  до вибраної множини сторінок-авторитетів. Знаменно, що в них враховуються коефіцієнти значущості кожного посилання окремо. Числа ці знає тільки Гугл, а ми можемо лише здогадуватися, що й як впливає на вагомість посилань.

Спробуємо дати собі раду з поняттями? Почнемо з простих питань.

Чому вихідні посилання зменшують вагу сторінки?

Тому що кожне посилання ніби говорить: «Не затримуйся тут, завітай сюди».

Чому вхідні посилання додають авторитету?

Тому що сторінка з посиланням ніби рекомендує: «Раджу поглянути ось на це».

В чому різниця між dofollow і nofollow?

В першому випадку пошуковий робот за посиланням перейде, а в іншому – ні, якщо це, звісно, добре вихований бот. Атрибут rel="nofollow" для посилання – на кшталт вивіски «Проходу нема»; dofollow – навпаки, дозвільне значення rel за замовчанням. Гуглбот завжди зважав на заборону ступати далі, але 1 березня 2020 набув право ігнорувати нофолоу і сканувати сторінку.

Як перевірити посилання на dofollow/nofollow?

Це легко зробити за допомогою букмарклета – закладки з кодом JavaScript. Перетягніть Nofollow-and-ugc-link-highlighter на панель закладок вашого браузера. Знаходячись на сторінці, посилання якої хочете перевірити, натисніть букмарклет-хайлайтер. Всі nofollow лінки стануть жовтими, інші – зеленими; користувацькі та спонсоровані посилання матимуть кольорову границю, помаранчеву або червону.

На малюнку робот

Чому посилання з nofollow не передає вагу?

Тому що значущість наосліп не передається. Коли бот не може перевірити, що знаходиться за адресою, то не може й встановити, чи на доречну сторінку спрямовують користувача.

Втім, якщо вже ботам дозволили ігнорувати nofollow...

Чи можуть nofollow беклінки покращити позиції?

Так, але не гарантовано. Добірка твітів гуглерів та знаних SEO дозволяє припустити, що технічно пошуковик здатен рахувати зовнішні посилання з nofollow як голоси ЗА, обчислюючи рейтинг сторінки. Понадто, якщо лінк розмістив трастовий сайт на зразок Вікіпедії.

Чи з кожним follow посиланням прибуває однаково ваги?

Ні. Найбільш помітне на сторінці посилання – те, яке з більшою ймовірністю клікнуть – є найбільш вагомим. Далі – за зменшенням.

Robot by Rock'n Roll Monkey on Unsplash. Modified with befunky.com

Як noopener і noreferrer пов’язані з nofollow?

Спільне в них лише те, що це значення атрибута rel тега <a>. Noopener і noreferrer НЕ впливають на розподіл ваги і НЕ призначені для ботів. Одна з головних їхніх задач – захистити сайт, що містить посилання з target="_blank" на інший домен, від атак з підміною вмісту вікна.

Чи переносить посилання 301-редирект?

Про Google: якщо редирект один, з ним переходить майже вся користь від посилань. Окрім випадків, коли вихідна та цільова сторінки тематично не пов’язані: тоді з редиректом не перейде нічого, його буде розцінено як Soft 404. Інші пошукові системи, ймовірно, переспрямовують вагу зі втратою.

Коли ж виникає ланцюжок переспрямувань, пошуковик обирає канонічну сторінку: їй перепаде майже вся значущість. Але є нюанс: що довше ланцюжок, то менше шансів, що канонічною буде визнана потрібна сторінка. Тобто вага може не дійти за призначенням.

✽ ✽ ✽

Ніби все сказано, можна завершувати? Ні, розмова тільки-но починається! Насправді вихідні посилання здатні додати значущості, а вхідні, натомість, можуть додати щербатої слави. До останніх можна зарахувати посилання зі «смітників», що заслуговують на санкції пошукових систем. Якщо токсичних зовнішніх посилань багато, варто подумати, чи не відмовитися від них взагалі: Google та Bing для цього мають Disavow tool в панелі вебмайстра.

Пропоную надалі забути про підрахунки і покладатися виключно на здоровий глузд. Кожен html-тег

<a href="url-адреса" rel="інструкція"> анкор </a>

впливає на значущість і донора, і реципієнта складним чином. Як само – спробуємо з’ясувати.

Вихідні посилання: коли вони шкодять, а коли допомагають

Ділитися вагою з іншими сайтами буває шкода, тому дехто намагається зовсім уникати лінків назовні або додає до кожного атрибут rel=nofollow. Обидві стратегії ні до чого доброго не призводять. Насправді зовнішні посилання не такі вже й страшні, якщо розумієш, як вони працюють.

Ви ділитеся значущістю без користі для себе, коли:

  • посилаєтеся на сумнівний ресурс з нульовим авторитетом;
  • посилання запропоноване в такому контексті, що користувач за ним перейде й навряд чи повернеться («в нас світлин обмаль, а ось тут їх повно»); Втрачати PageRank (вагу сторінки)
  • анкором посилання є ключове слово, під яке оптимізована ваша сторінка;
  • посилання розміщене в навігаційному меню або сайдбарі:
    • по-перше, наскрізні посилання назовні пошукові системи не схвалюють;
    • по-друге, лінк з меню означає, що вагу втрачатиме не одна єдина, а кожна сторінка.

Поділяючи вагу, ви розбудовуєте репутацію і підкріплюєте довіру до сайту, якщо:

  • посилаєтеся на визнаних авторитетів у своїй галузі чи загалом в Інтернет;
  • створюєте мегакорисний для відвідувача контент («рейтинг безкоштовного софту»); Поділяти вагу з іншими вебсторінки буває вигідно
  • започатковуєте добрі взаємини з тематичним сайтом, чия аудиторія може зацікавитись вашим контентом;
  • пропонуєте користувачеві реєстр онлайн-ресурсів, які стануть йому у пригоді на наступному етапі.
Навряд чи єдиний сайт задовольнить всі потреби користувача: він все одно піде, але запам’ятає напутню пораду. Можливо, побачивши потім знайомий логотип у Пошуку, людина більш охоче перейде на сайт, що вже здобув довіру.

Коли необхідно додати посилання, незважаючи на ціну втрат:

  1. Коли використовуєте чийсь контент за ліцензією, що вимагає атрибуції.
  2. Коли перекладаєте іншомовні матеріали.
  3. Коли обговорюєте події, що висвітлені в мережі, або чиєсь висловлювання.

Мова не тільки про етику, а й про те, що пошукова система може не зрозуміти відсутності цитати в цих випадках.

Розподіл ваги між сайтами: що роблять sponsored, nofollow, ugc

Досі ми говорили здебільшого про лінки назовні і у зворотному напрямку (беклінки). Проте внутрішні посилання теж важливі: вони здатні кардинально переподілити вагу на сайті. Внутрішній PageRank сторінок обраховують деякі краулери: з хмарних назвемо Oncrawl, з десктопних – Netpeak Spider. Взагалі, внутрішня перелінковка – основа оптимізації сайту, але розповідь про це потребує окремої статті.

Як запобігти витоку ваги з сайту й не переборщити з nofollow

Безпідставне застосування нофолоу лише дезорієнтує ботів пошукових систем і може звести нанівець користь від посилань назовні. Тож, користуймося ним обачно, лише щоби попередити витік PageRank.

Краще поставити rel="nofollow":

NB! rel = nofollow – ненадійний захист від сканування сторінки, і точно не спосіб ухилитися від індексації. Небажані внутрішні адреси можна продублювати в файлі robots.txt, але краще заборонити їх індексацію надійним методом.

Якщо на якійсь «застійній» сторінці сайту більшість посилань веде туди, куди пошуковому роботу краще не заглядати, можна скористатися тегом <meta name="robots" content="nofollow" />, який має міститися в <head> документу. Він забороняє ботам дивитися в бік посилань. І, на відміну від rel="nofollow", забороняє суворо.

Не ставимо rel="nofollow" не розбираючи:

В кожній незрозумілій ситуації згадуємо золоте правило: «Не стій на шляху пошукового бота, коли не маєш на те вагомих причин!»

Що означають UGC і Sponsored і чим відрізняються від Nofollow

У вересні 2019 до підтримуваної усіма пошуковими системами директиви nofollow та її антипода dofollow було додано ще дві вказівки, виключно для гугл-ботів.

Це значення атрибута rel тегу link: rel="ugc" і rel="sponsored". Обидва не є директивами, це лише підказки: бот може взяти їх до уваги, але не зобов’язаний. User Generated Content, або UGC – створений користувачем контент: коментарі, відгуки, пости та обговореннях на форумах. Sponsored – афільовані та платні посилання й реклама.

UPD! Літом 2020 Bing підтвердив, що його пошукові боти підтримують введені Гуглом підказки sponsored і ugc в атрибуті rel посилання.

Молодь створює ugc-контент найбільш активно
Designed by Freepik

В офіційному анонсі сказано, що нововведення не має за мету посунути старий добрий nofollow. Застосування підказок від вебмайстрів ніхто не вимагає, хіба що вони самі вирішать допомогти Гуглу зрозуміти природу посилань.

Підказки можна застосовувати у зв’язці. Додамо ugc до nofollow – матимемо rel = "nofollow ugc": користувацький контент, на який боту не варто звертати уваги. Аналогічно, афільоване посилання від юзера може бути подане як rel = "ugc sponsored". Довідка Google стверджує, що в тих ситуаціях, коли sponsored доречний, варто надати йому перевагу над nofollow. І натякає, що ugc зазвичай також означає заборону для ботів задивлятися на href.

Однак... Для нас безпечніше вважати, що ugc та sponsored НЕ РОБЛЯТЬ посилання nofollow. Хоча б тому, що інші пошукові системи їх не розуміють.

Цей A/B тест підтверджує, що не варто відмовлятися від nofollow, коли він на своєму місці. Мoz.com/blog розповідає, як заради експерименту rel="nofollow" замінили на rel="ugc" на половині посилань з коментарів.

В результаті було відмічено падіння трафіку і доведено, що з імовірністю 95% відвідуваність за місяць лишається в межах від -26 тис. до +9,3 тис. осіб. Ніби й нічого, а все ж суттєва перевага втрат над виграшем впадає в око.

Підсумовуємо. Нові підказки обмежують перенесення ваги посиланнями, і найбільше це стосується sponsored. Проте основним методом контролю PageRank поки залишається nofollow. Якщо не виникає бажання підказувати ботам, на своєму сайті можна не змінювати нічого. Google стверджує, що в змозі самостійно розібратися, де спам, де реклама, а де значущі посилання, розміщені людьми заради людей.

Різновиди ваги сторінки  Розділ, якого не було б, якби не SEO

Тут я мушу розказати, в чому різниця між динамічною і статичною вагою, як перевірити Page Rank онлайн і т.ін. Чому мушу? Тому що сайти, які добре ранжуються за запитами про вагу сторінки, розлого розповідають про все це. Якщо я не зроблю того ж, пошуковик до-о-о-о-овго не зможе збагнути, що ця стаття з тієї ж тематики.

Чим відрізняються статична і динамічна вага?

Статична вага – це запитонезалежна величина, яка обчислюється на основі посилань. Тобто, це і є PageRank. Динамічну вагу неможна розрахувати заздалегідь: вона змінюється з кожним запитом кожного користувача, залежить від наміру й поведінки юзера.

Як перевірити вагу сторінки онлайн?

Достовірно вагу (PageRank) можна було дізнатися онлайн десь до 2013 року. Після того дані Google вже не оновлювалися, і у 2016 PR зник з тулбару браузера. Але й досі існують сайти на зразок checkpagerank.net, які обчислюють PageRank онлайн. Щоправда, ніхто не гарантує повноту бази посилань.

Чи існує альтернатива PageRank?

Як альтернативу можна розглянути метрики Ahrefs URL Rank, Page Authority (MOZ), Trust Flow (Majestic) і фірмові різновиди рангу – Serpstat PageRank та ін. Якщо ж питання поставлене з думкою про методи ранжування вершин динамічних графів, варто згадати про алгоритми OPIC і SALSA.

Поки все. Сподіваюся, текст не викликав жалю за витраченим часом.

Якщо йому не вистачає чогось важливого, доповнення можна обговорити в коментарях.