Надійність сайту та компетентність, як їх розуміє Google
Принцип E-A-T від Google був представлений громадськості у 2019 році. А вже в кінці 2022 Google розгорнув масштабне оновлення, яке стосувалося корисності контенту, й опублікував нові вказівки для оцінювачів. Оцінювачі, або рейтери – це найняті ним експерти, які мають контролювати якість результатів пошуку.
У тому 176-сторінковому документі до E-A-T було додано літеру E, тобто концепція еволюціонувала до E-E-A-T:
E-E-A-T = Experience – Expertise – Authoritativeness – Trustworthiness =
Досвід – Компетентність – Авторитет – Довіра
Новододаний Досвід позначено червоним. Втім, в тексті зазначено, що в перетині всіх чинників лежить Довіра.
Це означає, що пошукова система не вважатиме сторінку надійною лише через якість контенту. Довіра потребує професійної експертизи автора або перевірки його особистого досвіду з питання, а також авторитету сайту в цілому. Найбільше це стосується вебресурсів з медицини та фінансів (YMYL, ваші гроші чи життя – життєво важливі теми).
В PDF з інструкціями варто зазирнути, якщо полюбляєте лонгріди, але я маю іншу пропозицію. Подаю на ваш розсуд інтерв'ю на тему «Як задовольнити вимоги E-A-T». І мій співрозмовник – ChatGPT.
Чи вважаю я його експертом з пошукових алгоритмів? Звісно, ні. Але під капот пошукової машини Google мало хто й з людей заглядав! Принаймні цей чат-бот вміє роз'яснювати складні речі та має розвинену уяву.
Як відповідати вимогам E-E-A-T від Google
Привіт. Уяви себе на місці власника сайту, який прагне публікувати корисний контент у конкурентній ніші. В людини немає часу на соцмережі та побудову посилань: як в цій ситуації заробити довіру? Що має робити власник сайту, щоб задовольнити Google щодо E-A-T?
Ось кілька рекомендацій, як заслужити довіру: вони не ґрунтуються на SMM і посиланнях.
- Зосередьтеся на створенні якісного й інформативного контенту. Переконайтеся, що статті на вашому сайті добре написані та несуть додаткову цінність цільовій аудиторії.
- Доведіть свою професійність: продемонструйте дипломи, сертифікати та посвідчення. Створіть на вебсайті сторінку «Про нас», де буде описано освіту авторів і їхній досвід, а також буде надано посилання на професійні акаунти (LinkedIn, або дизайнерська спілка, або щось це).
- Завжди наводьте докази, підтверджуйте свої висновки. Кожного разу, коли висуваєте твердження або цитуєте когось, важливо забезпечити для всіх охочих можливість перевірки. Тобто додати посилання на надійні джерела та дослідження, що підтверджують ваші аргументи.
- Протестуйте свій сайт й переконайтеся в його якості. Добре розроблений вебсайт зі зрозумілою навігацією допоможе підкріпити довіру й авторитет серед вашої аудиторії. Важливо, щоб елементи дизайн-макетів були логічно організовані, а контент – наочно структурованим.
- Взаємодійте з аудиторією на різних платформах. Відповідайте на запитання в соцмережах і на Google Maps: зворотний зв'язок допоможе розбудувати авторитет у вашому сегменті. А разом з тим посприяє формуванню спільноти навколо вашого бренду і вебсайту.
Хоча робота з соціальними мережами та лінкбілдинг збільшують видимість вашого бренду та генерують трафік на сайт, вони не є необхідними для побудови довіри та авторитету.
Абревіатура E-A-T набула довшої форми, тепер це E-E-A-T. В чому суть різниці?
Подвійна-E-A-T включає додатковий фактор «Досвід», який стосується історії створення контенту. Чинники, що можуть бути враховані при оцінці досвіду, включають попередні матеріали автора, його сертифікати про відвідування подій, відомості (відгуки, свідчення) з інших інтернет-майданчиків.
Гадаєш, всі чотири фактори однаково важливі?
Їхня пропорційна важливість варіює в залежності від контексту пошукового запиту та наміру користувача.
Приміром, якщо користувач шукає медичні або фінансові поради, експертність та авторитетність будуть головними чинниками визначення надійності контенту. З іншого боку, коли людина шукає рецепт або мандрівний гід, досвід та авторитет блогера важливіші.
Контент – король, але чи завжди він перемагає?
Коли бачу в Google Пошуку низькопробні сайти, завжди думаю, чому правило E-A-T не працює. Маєш ідеї?
E-A-T не є прямим фактором ранжування, й існують причини, чому сайти низької якості можуть відносно високо ранжуватися.
- Відсутність конкуренції. В деяких нішах або для специфічних запитів може бути небагато якісного контенту.
- Black-Hat SEO. З метою маніпулювання рейтингом, сайти можуть зловживати ключовими словами або використовувати схеми посилань. Хоча Google має алгоритми для виявлення та покарання таких схем, в короткостроковому періоді деякі сайти можуть відносно високо ранжуватися.
- Застарілий контент. У деяких випадках статті продовжують тримати позиції, коли контент вже неактуальний і не відповідає потребам користувача. Зокрема, це стосується так зв. вічних тем, де обсяг запитів не змінюється з часом (фітнес, харчування, здоров'я; гроші та інвестиції; благоустрій житла; краса та мода; освіта тощо).
Хіба насичення сторінки ключовими словами може обдурити RankBrain?
Хоча цей алгоритм машинного навчання ефективний у виявленні та покаранні keyword stuffing, може виникнути ситуація, коли низькоякісний сайт тимчасово обійме високу позицію
Це може трапитися, якщо ключові слова вживлять таким чином, що це не виглядатиме як надмірне для алгоритмів Google. Однак такі тактики не є стійкими у довгостроковій перспективі та можуть зашкодити репутації сайту загалом.
Наведи приклади пошукових запитів, за якими Топ 10 Google може містити неякісні сторінки.
- «funny memes» – Цей запит, ймовірно, поверне змішану добірку якісних та неякісних ресурсів. Більшість Топ-сайтів надаватимуть перевагу розважальній цінності перед оригінальністю та якістю вмісту.
- «free stock photos» – Користувачі, що шукають безплатні фото, деякою мірою згодні пожертвувати якістю в обмін на безкоштовний доступ. Як наслідок, кілька з першорядних сайтів можуть пропонувати фотографії низької якості або мати обмежений вибір.
- «костюми на Хеллоуїн» – Цей запит також може призвести до змішаного результату: деякі сайти запропонують креативні ідеї та добре виконані костюми, а інші пропагуватимуть банальність.
В цих прикладах сутність запиту й намір користувача очевидні, тому Google буде легко представити Топ 10. Як щодо невизначеності в запиті?
«найкращі теорії змови», «схеми швидкого збагачення» (руди? людини?), «ремонт самотужки» (чого?), «народні рецепти», «швидко втратити вагу»
Ці запити можуть привернути низькоякісний або беззмістовний контент, оскільки вони часто пов'язані з обманом, неправдивою інформацією та неперевіреними твердженнями. Однак варто зауважити, що можуть існувати високоякісні сайти, які пропонують законну та корисну інформацію з цих тем.
Цікаво. А на чому має базуватись ранжування сторінок за запитом, приміром, «як швидко розбагатіти»?
Хочу зазначити, що нікому не рекомендую ранжуватися за подібними ключовими фразами. Однак, якби ми гіпотетично намагалися просувати сторінку за цим запитом, вона мала б містити інформацію про різноманітні схеми швидкого збагачення та пов'язані з ними ризики та переваги. Також вона мала б змалювати можливі негативні наслідки від участі користувача в таких схемах.
Напутнє слово від ChatGPT
Алгоритми ранжування Google навчені пріоритезувати високоякісний та надійний контент, тому сайти, що пропагують хибні теорії та будь-яким чином вводять в оману, будуть позбавлені переваг у результатах Пошуку. Власникам вебсайтів важливо завжди ставити на перше місце якісний контент, який приносить додаткову цінність, підтверджує репутацію й розбудовує авторитет домену.
Чи завжди корисність означає якість?
Не в кожній царині контент має бути гідним цитування в друкованих енциклопедіях. Онлайн-комерція, туризм та індустрія розваг якось обійдуться й без цього (що поганого в домашніх відео з котиками?).
Суть у тому, що Google розрізняє якісний контент і контент корисний: в реальному житті це не завжди те саме. І порядок їхньої появи серед результатів Пошуку буде залежати від того, як саме Гугл витлумачить потреби й наміри конкретного користувача (більше про фактори ранжування тут).
Приклади корисних, проте не надто оригінальних ресурсів:
- переказ довгих і заплутаних інструкцій простими словами;
- адаптовані кулінарні рецепти;
- автоматично перекладені копії популярних англомовних сервісів Питань та Відповідей.
До речі, поки є справедливим, що Google англійською та Google менш поширеною мовою поводяться по-різному: в другому випадку критерії якості можуть бути слабшими.
Приклад: сайт Qaru становить надзвичайну цінність для не звиклих читати англійською девелоперів (явище більш рідкісне, ніж сферичний кінь у вакуумі).
Той переклад виводився (в році 2019) на Топ-позиціях навіть тоді, коли запит складався з термінів латинкою, а en було додано до пріоритетних мов у налаштуваннях браузера.
Висновок: радіус дії будь-яких рекомендацій з посібників завжди перевіряється практикою.
І хоча Google рекомендує рейтерам оцінювати, скільки зусиль автор доклав до створення контенту, я сподіваюсь, що цей напів-AI-згенерований пост буде визнано корисним.
Діалог з ChatGPT відбувався англійською, потім був відредагований і скорочений мною.