Нащо мати свій веб-шрифт, коли їх і без того вдосталь? Для стилізації інтерфейсу та надання колориту контенту! Приміром, дизайнерські абетки можна використовувати для буквиць (ініціалів), щоб позначати ними початок розділів. Піктограми з маскотом (живим талісманом сайту) можуть провести користувача до цільової сторінки. Врешті, за допомогою мікро-зображень легко акцентувати тези й привернути увагу до поворотних пунктів статті.

Кельтська і слов'янська буквиці
Кельтський і давньослов'янський ініціали

В цьому пості ми створимо колекцію SVG символів й навчимося стилізувати їх засобами CSS. Хоча іконки будуть одноколірними, матеріал стане у пригоді й тим, хто потребує різнобарвні векторні зображення. Адже інструменти, які тут ужито, так само легко працюють з кольором.

Старання зі створення шрифту будуть винагороджені. Адже шанси на те, що користувач залишиться на сторінці довше і натисне на незвичну іконку, зростуть. SEO-метрики вебсесії покращаться, і ваші позиції, ймовірно, теж (більше про фактори ранжування тут).

Як створити SVG-іконку з PNG

Задача – конвертувати PNG в одноколірний, але промовистий SVG помірного розміру. На щастя, для її розв'язання не потрібен досвід роботи з векторною графікою.

Логіка проста: що більш контрастними будуть сусідні кольори, що більш чіткими й плавними вдасться зробити контури PNG, то кращим вийде SVG. Проте ми не прагнемо легких звершень: ми будем створювати іконки з манги.

Мабуть, всі в курсі: манга – це мальовані історії. На зразок коміксів, проте не завжди смішні: бувають сумні, зворушливі, жорстокі – які завгодно. Народилася манга в Японії, але зараз її малюють усюди. За мотивами популярних серій видають романи й створюють аніме.

Домовимося користатися лише безплатними ресурсами. Нам знадобляться:

 • редактор PNG з підтримкою прозорості;
 • конвертер PNG у SVG;
 • оптимізатор SVG для зменшення файлу.

Перетворювати на графічні символи будемо одразу два малюнки:

PNG-джерело №1PNG-джерело №2

Ці та інші PNG завантажено з сайтів hiclipart.com, imgbin.com, pngocean.com, pngguru.com. Але в мережі є й інші безкоштовні ресурси з необмеженим асортиментом.

Ви вже маєте годящий PNG? Тоді діємо за планом. Можна хоч зараз перейти до пункту 5, але задля кращого результату бажано попрацювати з файлом.

 1. Відкрийте PNG в онлайн-редакторі зображень (pixlr.com, lunapic.com та ін.) або на комп'ютері.
  1. Кадруйте малюнок у відношенні 1:1.
  2. Збільште контраст.
  3. Позбудьтеся незначних деталей.
 2. Виділіть світлі ділянки, яким призначено бути білими на SVG, і вилучіть їхній вміст: вони мають стати порожніми (можливо, десь доведеться довести границю). Цей хід має підвищити чіткість контурів SVG.
 3. Погляньте на темні ділянки: якщо вони містять світліші фрагменти, конвертер може вирішити, що вони «білі». Тож, краще зафарбувати їх темним, не прагнучи спеціальної краси: головне, аби контури не постраждали. Збережіть отриманий PNG-файл. Він буде виглядати десь так:
  • Png №1 після 3-го кроку
  • Png №2 після 3-го кроку
 4. Пропорційно зменште зображення до 200x200px: це має забезпечити баланс між деталізацією та розміром SVG-файлу. Знову підтягніть контрастність та збережіть файл під назвою 200x200.png.
 5. Перейдіть на сайт PNG ➔ SVG конвертера. Рекомендую сервіс pngtosvg.com: він не потребує налаштувань і генерує SVG-файл з чистим кодом. Але можна обрати й інший ресурс, якщо є вподобання.
 6. На pngtosvg.com залиште в палітрі 1 колір (усього їх 5), завантажте свій файл та натисніть «Генерувати».
 7. Якщо якість не влаштовує, відредагуйте 200x200.png або створіть з більшого PNG файл 300x300.png і повторіть пункт 6. Новий SVG буде охайнішим, але й заважить більше.
 8. Лишилося подякувати конвертеру (там приймають дарунки) і стягнути собі SVG. Втім, розслаблятися зарано: вагу файлу можна суттєво врізати.
 9. Йдемо на сайт оптимізатора SVGOMG. Відкриваємо свій файл через інтерфейс, в налаштуваннях задаємо нульову точність (Precision = 0) і знімаємо вказівник з Remove viewBox. Результат з'являється тієї ж миті! Все: маємо придатну до використання чорно-білу іконку з аніме.

У підсумку: розмір файлів – 2,05 та 2,75 КБ; буде навіть менше, якщо для SVG ввімкнуте GZIP-стискання. Зазначу, що перед останнім кроком файли важили 7,6 та 10,3 КБ відповідно, тобто схудли вони майже в 3.7 раза!

А ось що вийшло б, якби ми сконвертували кота в SVG без підготовки й полінувалися оптимізувати: зайві 20 КБ та очевидна непридатність до користування. Втім, оскільки PNG із хлопчиком був більш контрастним, швидкий SVG з нього вийшов виразним, але теж обтяженим дрібницями.

Веб-шрифт з SVG: генеруємо, зважуємо переваги й недоліки

Загалом в нас підготовано 11 манга-іконок у форматі SVG: ось вони. Чому б не створити з них любительський веб-шрифт? До слова, в коментарях можна постити посилання на тематичні колекції SVG у вільному доступі.

Шрифт – лише один з варіантів використання значків: SVG можна завантажити з файлу або просто «вшити» в код HTML. Також можна застосовувати SVG-спрайти. Отже, способів багато, і кожен має За і Проти.

Що сказати на захист веб-шрифту?

Що проти?

Однак в нашому випадку головний недолік веб-шрифтів не настільки страшний. Кастомний шрифт буде розміщено на сервері разом із сайтом: тоді браузеру клієнта не доведеться додатково встановлювати з'єднання з CDN. До того ж > 80% браузерів підтримують preload – передзавантаження кешованих ресурсів: коли гліфів у шрифті небагато, preload варто взяти на спробу.

Тож, якщо ви обрали шрифт як засіб впорядкування іконок, продовжуємо. В іншому разі стрибаємо через розділ.

Генератори шрифтів у дії: IcoMoon проти Fontello

Ось двійко легких у застосуванні, але майже магічних web-додатків для створення шрифтів.

Таблиця-порівняння генераторів веб-шрифтів Fontello та IcoMoon App
IcoMoon App logo Fontello logo
Платна та безплатна версіїFree, Open source
Для завантаження генерованого шрифту не потрібно реєструватися
Можна комбінувати готові піктограми з власними SVG в одному шрифті
Базове редагування символів------
------Іноді «не бачить» SVG, доки не обернеш path :(
------Є API для розробників
Можна завантажити готові значки як PNG------
WOFF2 тільки у преміум-версіїWOFF2 за замовчанням

А ось посилання на оригінальні посібники з використання: IcoMoon docs і Fontello wiki (обидва – англійською). Я лише зазначу основні етапи створення шрифтів для тих, хто не має наміру заглиблюватись у документацію.

 1. Обираємо додаток і відкриваємо сайт. Придивляємося до наявних іконок: можливо, деякі з них надобляться. Виділяємо потрібні.
 2. Для Fontello: вкидаємо свої SVG-файли у «приймач» в розділі Custom Icons. Для IcoMoon: на панелі навігації знаходимо кнопку Import Icons і завантажуємо SVG. Нові іконки теж треба виділити.
 3. Для Fontello: ліворуч від кнопки Download вводимо назву шрифту та перевіряємо налаштування. Якщо значки мають замінити алфавіт або інші стандартні символи, на вкладці Customize Codes вказуємо відповідні кодові позиції (U-codepoint). Для IcoMoon: в навігації клікаємо на олівець і опиняємося в інтерфейсі редактора іконок. Награвшись, тиснемо Generate Font і заповнюємо Preferences. За потреби змінюємо U-codepoints.
  • Панелі навігації порівнюваних додатків
  • Панелі навігації додатків Fontello (зверху) й IcoMoon
 4. Якщо все влаштовує, погоджуємося на Download. В архіві буде тека зі шрифтами (.eot, .svg, .ttf, .woff + .woff2 у Fontello), JSON з інформацією про завантажені гліфи, CSS-файли та demo.html із прикладами.
  • Вміст архівів, завантажених з fontello та icomoon
  • Відмінності у розмірі форматів шрифтів, згенерованих IcoMoon і Fontello: .eot та .ttf легше в IcoMoon, а от .svg – у Fontello
 5. Найбільш ефективний web-шрифт для сучасних браузерів ­– .woff2. Якщо ви скористалися безкоштовною версією IcoMoon, доведеться пошукати WOFF ➔ WOFF2 конвертер. Цей – працює. Додамо .woff2 у теку з іншими форматами і все: шрифт можна підключати!

Обидва шрифти є на GitHub, архіви завантажуються за посиланнями icomoon-Manga та fontello-Manga.

HTML та CSS для застосування SVG-спрайтів та шрифтів

Час продемонструвати згадувані манга-іконки. Усі 11 зібрано у спрайті – єдиному SVG-файлі в тегах <symbol id="icon-name" viewBox="0 0 X X"></symbol>, а на сторінці виведено як

<svg><use xlink:href="/assets/post-on-icons/manga.svg#icon-name"/></svg>

Хай це не найбільш кросбраузерний спосіб (див. browser support), натомість не перевантажено HTML. Втім, якщо значки потрібні для єдиної статті і їх не надто багато, вміст спрайту можна включити в тіло <html>. Тоді посилання на окремі значки скоротяться до <svg><use xlink:href="#iconname"/></svg>.

NB! Не можу гарантувати, що всі сайти, на яких знайдено PNG, дбають про захист прав авторів. Якщо володар прав на малюнок впізнає його в якомусь із SVG і буде проти розповсюдження файлу, ось форма для звернень.

Тут варто було б вивести такі самі іконки, але вже як елементи web-шрифту. Проте... мені шкода навантажувати сторінку:-(. Нехай моделлю стане іcomoon-шрифт, який вже використовується на сайті: за його прикладом легко підключити й манга-шрифт.

Кожен елемент – це просто <i class="icon icon-name"/><i>, а в стилях зафіксовано

@font-face {font-family:"fontName"; src:url(__) format(__)}
.icon {font-family:"fontName"; font-style:normal}
.icon-name::before {content:"__"} /* Hex for Unicode */

З переліку класів <i class=".."/><i> можна виключити icon: тоді CSS-селектор .icon  заміниться на

[class^="icon-"],[class*=" icon-"].

Оскільки значки не містять тексту, треба подбати про адекватне прочитання їх скрінрідерами.

Якщо іконка має відповідальну функцію, доведеться опорядити її роллю (role) й описом (aria-label). Суто декоративні іконки достатньо сховати від програм-асистентів за допомогою атрибуту aria-hidden.

<svg role="img" aria-label="Опис">...</svg>
<i class="icon-name" role="button" aria-label="Дія"></i>
<i class="icon-name" aria-hidden="true"></i>

А от якщо новий шрифт – це алфавіт, призначений для ініціалів, то .icon у CSS варто замінити селектором p:first-of-type::first-letter (1-а літера 1-го абзацу розділу). Вказувати значення ::before тоді не потрібно.

Стилізація іконок: CSS-ефекти наживо

Для редагування можна обрати будь-яку з manga icons: для цього треба ввести її ім'я замість icon-cat3.  Обрана піктограмка буде миттєво реагувати на змінення значень CSS-властивостей.

Close

В текстових полях нижче буде оновлюватися CSS-код.

Ідея створення онлайн-декоратора іконок не нова: подібний функціонал мені вперше зустрівся на CSS Tricks. На відміну від попередника, скрипт з цього посту застосовує стилі до SVG та працює без JQuery. Баги, на які буде вказано, спробую виправити, тому без коливань перелічуйте їх у коментах.

Сподіваюся, щось зі сказаного стане читачеві у пригоді. Зустрінемося на інших сторінках!